O nouă hotărâre care va aduce beneficii majore sportului giurgiuvean a fost aprobată de consilierii locali

În ședința extraordinară care a avut loc în data de 8 august 2022, consilierii locali au aprobat o hotârâre ce se referă la încheierea unui contract de asociere în participațiune, pe 1 an, între Asociația Sportivă Club Sportiv AS Carmen București 1937 și Municipiul Giurgiu.
Contractul are ca principal obiect dezvoltarea fotbalului din municipiul Giurgiu, atât feminin, cât și masculin, având în vedere că echipele de seniori/senioare evoluează, în liga 4 – masculin, respectiv liga 3 – feminin, iar numărul copiilor sportivi este foarte scăzut, raportat la numărul total al copiilor din oraș.
Concret, în baza contractului care are o durată de 12 luni, Municipiul Giurgiu va da în folosință cu titlu gratuit Asociației Sportive Club Sportiv AS Carmen București 1937, Stadionul Marin Anastasovici, terenurile 1 și 2, vestiarele și anexele aferente acestuia, conform unui program stabilit de comun acord și care să nu afecteze programul de antrenamente și jocuri oficiale ale AFC ASTRA.
Pentru realizarea activităților pe care le prevede contractul de asociere în participațiune, Asociația Sportivă Club Sportiv AS Carmen București 1937 va contribui cu un aport anual, respectiv:
Microbuz pentru transportul sportivilor, antrenorilor și personalului;
Salarii și prime de joc pentru jucători și antrenori (seniori) a echipei de fotbal SCM DUNĂREA 2020 GIURGIU, pe toată durata derulării contractului de asociere;
Salarii și prime de joc pentru jucătoare și antrenori (seniori și juniori pentru echipa de fotbal AS CS CARMEN BUCUREȘTI 1937;
Sume de transfer pentru sportivii achiziționați;
Susținătoare efort, medicamente și materiale sanitare;
Dotarea completă a unei săli de forță în beneficiul sportivilor și copiilor din oraș și a echipelor de fotbal masculin și feminin;
Logistica, know how-ul și resursele umane necesare participării în competiții și pentru buna desfășurare a activității;
Toate chletuielile operaționale logistice, cotizații, redevențe către forurile organizatorice, pentru echipa de fete.
În vederea susținerii și dezvoltării sportului giurgiuvean, astfel de decizii care să aducă beneficii majore vor fi luate în continuare, acest contract de asociere în participațiune creând precedentul unor hotărâri de bun augur.

Ultima modificare: 10.08.2022 – 13:48 de către Administrator

Anteriorul La Malul Roșu, locația de unde decolează avionul, sunt efectuate ultimele pregătiri pentru demararea dezinsecției aeriene